Sztuka
Ślad kobiety

Ślad kobiety

  • 2017-05-18, , godzina 18:00
  • BWA Galeria Sztuki w Olsztynie, ul. Piłsudskiego 38, Olsztyn

Opis

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „Ślad kobiety” Marii Pinińskiej-Bereś, który odbędzie się 18 maja o godz. 18:00 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.

Maria Pinińska-Bereś jest jedną z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku. Jej twórczość, choć chętnie określana jako twórczość feministyczna, nie poddaje się łatwej klasyfikacji. Wątki kobiece, obecne w sztuce artystki, mają charakter egzystencjalny, a nie ideologiczny. Egzystencja jest zawsze czymś o wiele bardziej złożonym, niż ideologia. Sztuka stanowiła dla Pinińskiej-Bereś priorytet, uważała ją za jedyną możliwą drogę do bycia sobą. Jej twórczość wyznacza forma – od tradycyjnej rzeźby, którą dość szybko odrzuciła, po całkowitą rezygnację z klasycznych, ciężkich rzeźbiarskich materiałów na rzecz lekkiej, oryginalnej formy i tworzywa. Charakterystycznym elementem prac artystki jest róż. Kolor intensywny, budzący wiele skojarzeń, jednak bez względu na odczucia odbiorców, wciąż pozostaje nieobojętny. Krąży wokół cielesności, która dla Pinińskiej-Bereś była wyrazem jej twórczej autentyczności. „Odrzucając to, co konwencjonalne, musiałam sięgnąć do własnego ‘ja’. A to ja było kobietą, z całym bagażem problemów płci.” – pisała w katalogu organizowanej w 1999 r. w krakowskim Bunkrze Sztuki wystawy „Maria Pinińska-Bereś 1931-1999”.

W olsztyńskim BWA zostaną zaprezentowane prace z różnych okresów twórczości Marii Pinińskiej-Bereś, zarówno rzeźbiarskie, jak i dokumentacje działań performatywnych. Zestaw obiektów został tak dobrany, aby zasygnalizowane zostały różne pola aktywności artystki i rożne wątki przewijające się przez jej twórczość.

Maria Pinińska-Bereś. Urodzona w 1931 r. w Poznaniu, zmarła w 1999 r. w Krakowie. Autorka rzeźb, obiektów, environments, instalacji. Studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego. Często uważana za prekursorkę polskiej sztuki feministycznej za sprawą oryginalnych, konsekwentnie tworzonych kreacji, w których odwoływała się m.in. do stereotypowych ról kobiet w społeczeństwie. Uczestniczka wielu wystaw i przeglądów artystycznych w Polsce i za granicą; jej prace prezentowano m.in. w: Tate Gallery w Londynie, Galerii Mumok w Wiedniu, Galerii Sztuki Współczesnej Zachęta w Warszawie, Galerii Labirynt w Lublinie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii Krzysztofory w Krakowie, Muzeach Narodowych w Krakowie, Warszawie, we Wrocławiu, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku.

Mapa

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.