Sztuka
Wernisaż wystaw "Dziesięć" oraz "Po godzinach"

Wernisaż wystaw "Dziesięć" oraz "Po godzinach"

  • 2017-10-06, , godzina 18:00
  • BWA Galerii Sztuki, ul. Piłsudskiego 38 , Olsztyn

Opis

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na wernisaż wystaw „Dziesięć” oraz „Po godzinach” Anny Drońskiej, który odbędzie się 6 października (piątek) o godz. 18:00 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.

Dziesięć

Liczba dziesięć ma wiele konotacji. Mamy przecież system dziesiętny, liczymy do dziesięciu, by się uspokoić; dobrze jest trafić w dziesiątkę… Przykłady można by mnożyć.

Do udziału w olsztyńskiej prezentacji poznańskiego środowiska artystycznego zaprosiłam dziesięcioro artystów:

Sławomir Decyk, Anna Goebel, Izabella Gustowska, Jacek Jagielski, Jarosław Kozłowski, Mariusz Kruk, Dominik Lejman, Adam Nowaczyk, Barbara Pilch, Bogdan Wojtasiak

Są wśród nich legendy poznańskiej uczelni, międzynarodowe sławy, ale i postaci, które jeszcze nie są tak znane. Co naturalne – są i tacy, którzy znani być powinni, ale nie są. To nierzadko kwestia tzw. szczęśliwych bądź nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, ale też postaw twórczych, a często otwarcia na promocję własnych działań.

Wybór był subiektywny i trudny, bo absolutnie nie wyczerpał listy interesujących artystów z Poznania. Nie jest łatwo wybrać nieliczną reprezentację tak licznej grupy…

Środowisko poznańskie, związane z tutejszą uczelnią – Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu – nie jest pod żadnym względem jednorodne. Wręcz przeciwnie – to wielobarwny, efektowny konglomerat stylów, idei, mediów i, co najważniejsze, osobowości. I właśnie tę wielobarwność chciałam olsztyńskiej Publiczności pokazać, prezentując „Dziesiątkę” z Poznania. / BB

Kuratorka: Bogna Błażewicz
Koordynatorka: Justyna Banasiak

Wystawa czynna od 6 października do 5 listopada w sali głównej.

Projekt Po godzinach to próba penetracji obszarów między oficjalną codziennością a sferą intymności i skrycia, w której funkcjonują trudne do zdefiniowania lęki i niepewności. Rozważania związane z projektem zmierzają do zapisania za pomocą specyficznego wizualnego kodu ukrywanych za zasłoną wstydu, emocjonalnych doświadczeń i pytań o zasadność własnego bycia. Są one również próbą zdefiniowania kształtu granic między tym co oficjalne i zewnętrzne, a tym co osadzone w lapidarnych konstruktach wewnętrznego alter świata. Za pomocą podjętych w cyklu realizacji autor poszukuje sposobu zobrazowania, umykających codziennym rozważaniom wewnętrznych lęków i wątpliwości, w których intymność, poczucie strachu, wstydu i bezradności przenika się z głęboką tęsknotą i podświadomym dążeniem do wyczuwanej intuicyjnie pełni. W tych wizualnych pytaniach istotne miejsce zajmuje refleksja nad przemijaniem, kruchością i efemerycznym charakterem cielesnego bycia oraz próba skonfrontowania i umiejscowienia go w uniwersalnym systemie przebrzmiewania światów zewnętrznych.

Anna Drońska. Urodzona w 1972 roku, jest absolwentką Wydziału Kształcenia Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Dyplom pod kierunkiem prof. Stanisława Trzeszczkowskiego uzyskała w 1999 r. Stopień doktora uzyskała na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w 2006 r. i rozpoczęła pracę w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego.
Współzałożycielka i członek Grupy Artystycznej FAŁDY. Zajmuje się malarstwem i tkaniną eksperymentalną. Spektrum jej twórczych zainteresowań obejmuje przestrzenie związane ze sztuką ekologiczną, głęboką ekologią i aktywnością artystyczną zaangażowaną w kwestie społeczne.

Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestniczka wielu zbiorowych. Laureatka wyróżnienia w V Olsztyńskim Biennale Plastyki - O Medal Prezydenta (2007 r.) i Grand Prix w VI Olsztyńskim Biennale Sztuki (2011 r.). Prace m.in. w kolekcji Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie, Muzeum Warmii i Mazur oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Wystawa czynna od 6 października do 5 listopada w sali kameralnej.

Ostatnio dodane
Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.