Sztuka
"Przejście" Izydor Borys

"Przejście" Izydor Borys

  • 2017-12-14, do 2018-01-21
  • BWA Galeria Sztuki, Piłsudskiego 38, Olsztyn

Opis

Wystawa Izydora Borysa "Przejście"

W mojej pracy wymiennie stosuję dwie techniki ceramiczne. Pracuję w glinie papierowej oraz w tradycyjnym „szamocie”. Zastosowany materiał ma ogromny wpływ na stronę formalną moich prac. Rzeźby wykonane z gliny papierowej charakteryzują się ażurową i delikatną formą. Rzeźby szamotowe charakteryzują się bardziej zwartą formą, chociaż i tutaj poszukuję nowych rozwiązań formalnych. Za pomocą różnych zabiegów staram się obalać mit o niemożliwości tworzenia z szamotu form lekkich i odmaterializowanych. W moich rzeźbach ceramicznych najważniejszą rolę pełni forma, kolor jest jedynie jej dopełnieniem.

"Przejście" to tytuł, który jest oczywiście przenośnią i prowokacją do głębszych rozważań nad różnymi jego aspektami w kontekście moich prac - Izydor Borys

Izydor Borys – urodzony 19 listopada 1965 roku w Reszlu. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Głównym obszarem jego twórczych działań jest rzeźba tworzona w tworzywie ceramicznym. Ma na swoim koncie również realizacje monumentalne. Jest autorem pomnika Św. Jana Pawła II dla polskiej parafii w Copiaque, Nowy York oraz kompozycji rzeźbiarskiej pt. „Żurawie” dla Portu lotniczego w Szymanach, 2015 r.
W 2016 roku otrzymał honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury - za całokształt pracy twórczej w dziedzinie plastyki.

Wernisaż wystawy odbędzie się 14.12.17 r. o godz. 18:00

Ostatnio dodane
Szalone Dni Muzyki 2018
"W stronę nowego świata" hasłem Szalonych Dni Muzyki 2018

Największy na świecie festiwal muzyki klasycznej tradycyjnie rozpoczyna swoje tournée we Francji, zanim trafi do Polski.

Big City Life
"Big City Life" z rekordem na aukcji sztuki

Zapłacono czterdzieści sześć razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza.