Sztuka
Ta część cienia, albo światło gaśnie / Cette part d’ombre ou la lumière s’

Ta część cienia, albo światło gaśnie / Cette part d’ombre ou la lumière s’

  • 2017-06-29, , godzina 18:00
  • BWA Galeria Sztuki w Olsztynie al. Marsz. J. Piłsudskiego 38, Olsztyn

Opis

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „Ta część cienia, albo światło gaśnie / Cette part d’ombre ou la lumière s’épuise” André Jolivet oraz spotkanie autorskie z Kazimierzem Brakonieckim, które odbędą się 29 czerwca o godz. 18:00 i 18:45 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.

Jako artysta-malarz-edytor specjalizuje się w dziedzinie book art, w sztuce książki; jest autorem ponad 200 książek artystycznych, które pokazywał na wystawach we Francji oraz w całej Europie. Poza tym uprawia malarstwo na papierze i na płótnie, fotografuje, pisze wiersze. Od wielu lat zajmuje się fascynującymi go relacjami między sztuką wizualną a twórczością literacką. Fascynacje te doprowadziły go do realizacji książek artystycznych, w których uprawia dialog pomiędzy tekstem a malarstwem, rysunkiem i fotografią. Często odnosi się do tematyki miejsca (geopoetyki miejsca). Jeżeli chodzi o tematykę jego prac, to jest ona różnorodna: od spraw politycznych przez społeczne i obyczajowe po zjawiska z kultury popularnej oraz zagadnienia ochrony środowiska naturalnego. W malarstwie czystym jak i w ilustracjach stosuje poza tym uniwersalne symbole, jak np. znaki symbolizujące pojęcie nieskończoności.

Artysta, stosując wielkie formaty obrazów, osiąga zamierzony efekt ,,malarskiej tapety”. Do osiągniętego w ten sposób aspektu dekoracyjnego dochodzi powtarzalność motywów, co sprawia wrażenie wiecznego ruchu: spojrzenie widza kierowane jest świadomie przez artystę w świat ruchu i koloru. Kształty (abstrakcyjne czy symboliczne), linie, znaki geometryczne, pojawiają się na tych samych zasadach, co rozpoznawalne sylwetki ludzi, zwierząt, roślin. Tło przygotowane akrylem artysta uzupełnia tuszem. Na kolorowych kształtach pojawiają się powtarzalne, sugestywne, kładzione spontanicznie linie, które nazwać można pismem. Tak powstałe dzieła sprawiają wrażenia obrazów stworzonych podczas medytacji, jako wynik osobliwej i wewnętrznej pracy duchowej. Widziane formy i kształty łączą się ze sobą, tworząc palimpsest znaków i emocji. Są specyficzną dla tego artysty interpretacją świata widzialnego i mentalnego.

ANDRÉ JOLIVET – francuski artysta malarz ur. w 1964 roku w Pont-l’Abbé; mieszka i pracuje w Plougonven (Bretania). Otrzymał wiele stypendiów artystycznych w Bretanii i Francji oraz poza granicami kraju (Polska, Ukraina) na pobyty artystyczne oraz realizację wystaw indywidualnych. Dzieła znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych we Francji, a także poza jej granicami. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i na świecie, autor licznych wystaw indywidualnych we Francji i Europie.

Mapa

Ostatnio czytane
Pokażmy, że pamiętamy!
Pokażmy, że pamiętamy!

O Godzinie „W" w całej Polsce zawyją syreny alarmowe. Zatrzymajmy się na chwilę i uczcijmy minutą ciszy poległych Powstańców! Pokażmy, że pamiętamy!

Oto zdjęcie roku World Press Photo 2012
Oto zdjęcie roku World Press Photo 2012

"Siła tego zdjęcia leży w kontraście między gniewem i smutkiem dorosłych a niewinnością dzieci. Nigdy nie zapomnę tego kadru".

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w