Sztuka
W ciszy

W ciszy

  • 2017-11-09, , godzina 18:00, do 2017-12-03
  • BWA Galeria Sztuki w Olsztynie al. Marsz. J. Piłsudskiego 38, Olsztyn

Opis

Wystawa jest swego rodzaju retrospekcją drogi twórczej. To próba zobrazowania perspektyw doświadczania rzeczywistości i procesu wewnętrznych przemian, dokonujących się na przestrzeni ostatnich dwudziestu kilku lat pracy artystycznej. Prezentowany zestaw obrazów i fotografii jest mapą wewnętrznego świata, którego zmienność warunkują osobiste doświadczenia, emocje i wątpliwości autora.

Kolejne cykle obrazów i zdjęć stawiają pytania o rzeczy i sprawy wymykające się logicznemu rozpatrywaniu. Są impulsem do zmierzenia się z zagadnieniami przestrzeni, czasu, pamięci i przemijania. Zatrzymane w kadrach fotografii obrazy czy zawoalowane abstrakcyjnymi kompozycjami malarskimi nieoczywiste światy, trwają w sobie tylko właściwym rytmie. Stawiane tu pytania nie oczekują odpowiedzi, ale wyzwalają intrygującą niepewność i przeczucie istnienia innych światów, do których można zajrzeć przez uchylone okno dzieła sztuki.

Zygmunt Droński. Urodził się w 1953 r. w Oławie. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom otrzymał w 1979 r. w pracowni doc. Barbary Steyer. W 1990 r. został zatrudniony w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Stopień doktora uzyskał w 1996 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2007 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Obecnie pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie, gdzie prowadzi zajęcia z malarstwa, rysunku oraz pracownie dyplomowe. W latach 2010-2016 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Sztuk Pięknych.
Autor 32 wystaw indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, w kraju i za granicą. Organizator i uczestnik licznych plenerów, warsztatów, konferencji.

W 1996 r. wyprowadził się z Olsztyna i zamieszkał na stałe w podolsztyńskiej wsi, co miało znaczący wpływ na charakter jego twórczości mocno związanej z regionem warmińsko-mazurskim.

Wystawa czynna od 9 listopada do 3 grudnia w sali głównej.

Mapa

Ostatnio czytane
Niesamowite rysunki na chodniku: Eduardo Rolero
Niesamowite rysunki na chodniku: Eduardo Rolero

Oni potrafią nabrać ludzkie oko!

Narodowe Forum Muzyki zainaugurowało działalność
Narodowe Forum Muzyki zainaugurowało działalność

4 września 2015 zainaugurowało działalność Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Kompleks czterech sal koncertowych o doskonałej akustyce jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Polecamy