Premiery - Teatr

"Letnicy" - premiera spektaklu

2010-10-27 16:49:50 | Olsztyn

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie zaprasza na premierę spektaklu "Letnicy" w ramach dyplomu słuchaczy III roku Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka.

Na podmoskiewskie letnisko zjeżdżają przyjaciele z dawnych lat. Kiedyś snuli ambitne plany, pragnęli zmieniać świat wokół siebie, dzisiaj nic z tego nie zostało. Jest tylko puste, nudne życie, codzienność nieodróżnialnych tygodn i miesięcy, gorycz i niespełnienie. Dni wypełniają im karty, szachy, alkohol, wycieczki i pytanie: czy o takim życiu marzyli? Od czasu do czasu pojawi się romans, ale i on po chwilowej ekscytacji, zmienia się w nudę odgrywanych i znanych na pamięć rytuałów.

W roku 1901, w jednym z listów, Gorki opisywał swój utwór jako tekst "o życiu inteligencji. Gromada ludzi bez ideałów i nagle!, jeden spośród nich - z ideałem! Złość, trzask, lament, rwetes!". Pytanie o ideały jest bardzo zasadne, zwłaszcza że wartości i poglądy krytykowane przez Gorkiego w "Letnikach", znajdują swoje odbicie i afirmację w świecie dzisiejszej polskiej inteligencji. Ludzie pragną świętego spokoju, który przybiera kształt pasywnego i często bezrefleksyjnego uczestnictwa w świecie. A szczytem marzeń i aspiracji jest kariera, skutkująca materialnym komfortem. Jak mówi jeden z bohaterów dramatu: "Człowiek to przede wszystkim gatunek zoologiczny. Chce mu się jeść, pić, posiadać kobietę... ot i cała prawda..." Ot i - chciałoby się powiedzieć - mieszczański spleen, ot i kres namiętności życia, w którym nawet pragnienie romansu rozpuszcza się w nudzie."

"Letnicy" - premiera
Teatra im. Stefana Jaracza
6 listopada 2010

ip

Słowa kluczowe: letnicy premiera teatr im. jaracza w olsztynie studium aktorskie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Re: letnicy [0]
  Odpowiedź na: letnicy
  OBSERWATOR
  2011-05-10 14:46:11
  Bardzo polecam - jeśli ktoś myśli o tych aktorach jak o niedoświaczonych studentach - to się rozczaruje... pozytywnie !! wyszłam bardziej zadowolona niz z teatru Bajka w Warszawie po ostatnim speklaklu, granym przez doświdczonych aktorów! aby tak dalej i mam nadzieję ze uda Wam się realizować tą pasję!
 • letnicy [1]
  ona
  2010-11-20 13:58:28
  Super spektakl! Bardzo podoba mi sie pan ktory gral doktora. Uwielbiam go! :)
Zobacz także
Mefisto
"Mefisto" nową premierą Teatru Powszechnego. Będzie kontrowersja?

Spektakl inspirowany jest powieścią Klausa Manna i filmem Istvána Szabó.

Footloose
Musical Footloose już w czerwcu w Warszawie!

Musical "Footloose" to kolejna okazja skonfrontowania pojęcia "teatr amatorski" z jego faktycznym wymiarem.

Pasywni uczestnicy świata - premiera "Letników"
Pasywni uczestnicy świata - premiera "Letników" Olsztyn

Teatr Jaracza w Olsztynie zaprasza na premierę "Letników" w reżyserii Michała Kotańskiego, spektaklu dyplomowego słuchaczy III roku Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka.

Polecamy
"Cement" - długo oczekiwana premiera
"Cement" - długo oczekiwana premiera

Müller wykorzystał nachalnie ideologiczną powieść Gładkowa do zbudowania dramatu o tym, jak rewolucja pod maską wyzwolenia z biedy i ucisku dokonuje zemsty na wszystkich, których uważa za swoich wrogów.

Co dziś znaczy “Król Lear”?
Co dziś znaczy “Król Lear”?

Co się stanie, kiedy przeczytamy „Króla Leara" Szekspira od tyłu? Przekonamy się już 5 czerwca na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Ostatnio dodane
Mefisto
"Mefisto" nową premierą Teatru Powszechnego. Będzie kontrowersja?

Spektakl inspirowany jest powieścią Klausa Manna i filmem Istvána Szabó.

Footloose
Musical Footloose już w czerwcu w Warszawie!

Musical "Footloose" to kolejna okazja skonfrontowania pojęcia "teatr amatorski" z jego faktycznym wymiarem.