Inna
The Prodigy night

The Prodigy night

Opis

W 1989 roku do Wielkiej Brytanii zawitała moda na muzykę rave. Liam Howlett zatrudnił się jako DJ w klubie Barn w mieście Rayne, gdzie poznał przychodzących tam tańczyć Leeroya Thornhilla oraz Keitha Flinta.

Howlett zdobył spore doświadczenie w grupie Cut 2 Kill, w której występował jako drugi DJ, jednak po konfliktach między członkami zespołu odszedł i postanowił spróbować swoich sił solo. W krótkim czasie nagrał pierwszą kasetę demo, którą zaprezentował Thornhillowi i Flintowi. Obaj oszaleli na jej punkcie i zaproponowali Howlettowi wspólne występy: Liam jako muzyk, natomiast Keith i Leeroy jako tancerze. Howlett przystał na tę propozycję i tak w 1990 roku w Braintree, Essex w Anglii zrodziło się The Prodigy.
W między czasie do składu dołączył też Maxim Reality jako MC.

Pierwszym menedżerem zespołu został Ziggy, znajomy Howletta. To z jego strony padła propozycja, by do grupy dołączył MC. Pomysł uzyskał ogólną aprobatę, Ziggy uruchomił więc swoje kontakty i znalazł Keitha Palmera, lepiej znanego jako Maxim Reality. Pierwsze występy z Maximem nie były zbyt udane, jednak po jakimś czasie nastąpił przełom i stał się on pełnoprawnym członkiem grupy. Przez jakiś czas występowała z nimi także tancerka, Sharky, jednak zrezygnowała, uznając, że woli odwiedzać kluby i tańczyć rave.

Po raz pierwszy The Prodigy wystąpili w Boże Narodzenie 1990 roku w londyńskim klubie The Labyrinth, natomiast w styczniu 1991 w Wielkiej Brytanii ukazał się ich pierwszy EP „What Evil Lurks”. Jednak dopiero pierwszy singiel „Charly” spowodował, że zespół stał się rozpoznawalny na brytyjskiej scenie rave.

Pierwszy album „Experience” został wydany 28 września 1992 roku. Zajął 12. miejsce na liście najlepiej sprzedających się albumów w Wielkiej Brytanii. Międzynarodową sławę przyniósł im drugi album, Music For The Jilted Generation, wydany w 1994 roku, promowany m.in. przez singiel „No Good (Start The Dance)”. Album inspirowany był m.in. sprzeciwem wobec wprowadzonych wówczas w Wielkiej Brytanii ustaw de facto zabraniających organizowania imprez rave. Na jego okładce po raz pierwszy pojawiła się nazwa „Prodigy” bez przedimka „The”, nie oznaczało to jednak zmiany nazwy zespołu. Howlett uznał, że logo grupy na okładkach bez „The” wygląda lepiej.

Największy sukces komercyjny odniósł trzeci album „The Fat of the Land” (1997), z hitami „Firestarter”, „Breathe” i kontrowersyjnym „Smack My Bitch Up”. Po jego wydaniu zespół na kilka lat wycofał się ze sceny muzycznej. W 1999 Liam Howlett wydał didżejski album „The Dirtchamber Sessions Volume One”, solowych występów próbowali także pozostali członkowie zespołu. W roku 2000 zespół opuścił LEEROY THORNHILL.

W 2002 The Prodigy wydali singiel „Baby’s Got a Temper”, jednak dopiero w 2004 roku ukazał się album „Always Outnumbered, Never Outgunned”, na okładce którego ponownie pojawiło się logo zespołu z przedimkiem „The”. Rok później zespół wydał płytę „Their Law: The Singles 1990-2005”, zawierającą największe hity. 23 lutego 2009 grupa wydała piąty album studyjny, zatytułowany „Invaders Must Die”. Obecnie The Prodigy pracują nad nowym albumem, noszącym roboczą nazwę „I Love Flowers”.

The Prodigy 10 razy wystąpili w Polsce (Katowice 1996, 1998, 2006; Wrocław 2007; Kraków 2008; Gdynia 2009; Warszawa 2010; Kostrzyn 2011 i Warszawa 2012;2014)

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi