Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Bitwa, której nie było. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Kiedy2019-08-30 godzina 18:00
Do kiedy2020-03-01
GdzieFabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Bitwa, której nie było. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Wystawą czasową Bitwa, której nie było. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej po raz kolejny spełniamy obietnicę, daną naszym zwiedzającym – szczególnie tym aktywnie współuczestniczącym w naszych wystawach, o poszerzaniu wątków z historii Krakowa, które zostały zasygnalizowane na wystawie stałej Kraków − czas okupacji 1939−1945 w oddziale Muzeum Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera.

Wystawa Bitwa, której nie było… dotyczy wydarzenia fundamentalnego, które pomimo upływu 80 lat wciąż jest dla nas, krakowian, Polaków, Europejczyków oraz mieszkańców innych kontynentów wydarzeniem ważnym. Dotyczy daty, którą się pamięta pośród wielu innych ważnych dat – 1 września 1939 roku, dnia wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się od niczym niesprowokowanego ataku Niemiec na Polskę, ufną we wsparcie swoich potężnych sojuszników: Wielkiej Brytanii i Francji.

Naszą misją jako Muzeum Krakowa jest opisanie, udokumentowanie, opowiedzenie o dziejach naszego miasta, także w tym przełomowym dla świata czasie. „Kraków słusznie przykuwa uwagę wszystkich, od walczącego żołnierza do Naczelnego Wodza” – to słowa generała brygady Antoniego Szyllinga, dowódcy Armii „Kraków” w czasie tych wrześniowych dni. Dzisiaj Kraków i jego muzeum przyciągają uwagę milionów gości z Polski i całego świata. Zainteresowanie to jest żywe także w kontekście ostatnich dni pokoju i pierwszych dni wojny w Krakowie.

Wystawa ogniskuje się wokół odpowiedzi na kilka pytań, które często zadają zwiedzający. Jaka była atmosfera w mieście w ostatnich dniach pokoju? Co się wtedy działo? Jak zaczęła się wojna w Krakowie? Czy w Krakowie były jakiekolwiek zniszczenia? Dlaczego Kraków, dawna twierdza austriacka z czasów I wojny światowej, nie była broniona we wrześniu 1939 roku? Jak do tego doszło? Kto i gdzie podejmował kluczowe decyzje? Kto uratował Kraków?

Kiedy myślimy o przeszłości, kiedy próbujemy ją zrozumieć, często odnosimy się do niej właśnie poprzez obiegowe skojarzenia zakorzenione w zbiorowej pamięci. Kraków uniknął większych zniszczeń i strat w czasie dwóch straszliwych wojen światowych minionego stulecia, co było wynikiem sprzyjającej dla Krakowa sytuacji militarnej, jaka wytworzyła się na frontach. Chociaż o miasto walczono, chociaż był ważnym celem dla atakujących i obrońców, groźba zniszczenia jego pięknych zabytków, które do dziś podziwiają zwiedzający, była realna. Współcześnie w naszym kręgu cywilizacyjnym powszechny jest pogląd, że niepowtarzalne dziedzictwo przeszłości powinno być chronione i przekazywane następnym pokoleniom. Walczące w wojnach światowych strony nie wahały się jednak niszczyć miast zabytkowych nawet wówczas, gdy takiego postępowania nie wymuszały potrzeby militarne. W mniej sprzyjających okolicznościach Kraków zapewne nie byłby wyjątkiem.

Często słyszymy opinie, że w pierwszych dniach września roku 1939 w Krakowie nie wydarzyło się nic szczególnego, nic, o czym powinniśmy pamiętać. Czy faktycznie tak było? Zapraszamy na wystawę, która będzie odpowiedzią na takie pytania i wątpliwości.

 

Ceny biletów:

Normalny 9 zł

Ulgowy 7 zł

Rodzinny 18 zł

Grupowy 7 zł

Grupowy ulgowy 6 zł

Koszt oprowadzania po wystawi 50 zł od grupy + bilety wstępu

Wystawe można zwiedzić w cenie biletu wstepu na wystawe stała Kraków - czas okupacji 1939-1945.



Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2024 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama