Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Tadeusz Dominik. Malarstwo

Kiedy2020-08-13
Do kiedy2020-09-20
GdzieBWA Galeria Sztuki w Olsztynie, al. Marsz. J. Piłsudskiego 38
Tadeusz Dominik. Malarstwo

czas trwania wystawy: 13.08 - 20.09.2020 | sala kameralna
organizator: BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
               
www.bwa.olsztyn.pl

W związku z panująca sytuacją otwarcie wystawy, które odbędzie się 13 sierpnia (czwartek), dostępne będzie dla naszych gości w wersji online. Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od 14 sierpnia w godz. 12:00-18:00.

Wystawa prac wybitnego kolorysty Tadeusza Dominika jest prezentacją obrazów mistrza pochodzących z różnych okresów jego twórczości, począwszy od lat 60-tych, a skończywszy na pracach powstałych na początku XXI wieku. Większość obrazów prezentowanych na wystawie  zawiera charakterystyczne i rozpoznawalne dla twórczości artysty motywy. Na olsztyńską ekspozycję udało się pozyskać prace z prywatnych kolekcji, które z pewnością będą estetycznym zaskoczeniem. Część z tych obrazów będzie można zobaczyć w Olsztynie po raz pierwszy.
 
Tadeusz Dominik urodził się w 1928 roku w Szymanowie, zmarł w 2014 roku w Warszawie. W latach 1946-51 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom uzyskał w 1953 roku w pracowni prof. Jana Cybisa.  Jeszcze przed obroną dyplomu został asystentem w pracowni prof. Wacława Waśkowskiego. W 1988 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Dwukrotnie pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1990 roku odszedł na emeryturę.

Debiutował w 1951 roku na VII Wystawie Plastyki w Radomiu. W 1955 został laureatem Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale, która stanowiła przełom w polskiej sztuce powojennej, zrywając z panującą doktryną realizmu socjalistycznego. Jego pierwsza wystawa indywidualna odbyła się w Zachęcie w 1957 roku. Natomiast debiut zagraniczny miał miejsce w Pawilonie Polskim Weneckiego XXVIII Biennale Sztuki w 1956 roku, gdzie zaprezentował cykl słynnych drzeworytów „Macierzyństwo”.

Kilkakrotnie przebywał na stypendiach zagranicznych: w Paryżu, Londynie, Stanach Zjednoczonych. Artysta prezentował swoje prace na niemal 90 wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą oraz 340 wystawach zbiorowych na całym świecie.
Był laureatem m.in. nagrody im. Jana Cybisa (1973) i stypendystą Ford Foundation (1962). W 2013 roku otrzymał

Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych oraz prywatnych w Polsce i na świecie, w tym m.in.: w nowojorskim Museum of Modern Art, wiedeńskim Museum Albertina, Stedelijk Museum w Amsterdamie.Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2021 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama