Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Pogłosy - wystawa online

Kiedy2020-12-17
Do kiedy2020-12-31
Za ilewstęp wolny
Gdziehttps://www.facebook.com/galeria.entropia
Pogłosy - wystawa online

POGŁOSY / 17—31.12.2020

pierwsza odsłona projektu

seans spirytystyczny / działanie performatywne

wydarzenie online:

https://www.facebook.com/galeria.entropia

17.12.2020 godz. 20.00

 

Artystki: Beata Rojek, Dominika Łabądź, Zośka Reznik, Joanna Synowiec

ze specjalnym udziałem Katarzyny Roj

Współpraca artystyczna: Agata Kalinowska, Iwona Ogrodzka

Kuratorka: Alicja Jodko

 

Projekt jest częścią Sympozjum Wrocław 70/20 - oddolnego programu obchodów 50. rocznicy Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

_____________

 

 

 

W obecnej dobie płynnej, zdalnej rzeczywistości seans spirytystyczny zdaje się tyleż zaskakującą czy szokującą, co jednocześnie adekwatną i niezmiernie pojemną formą prezentacji projektu artystyczno-badawczego. Zwłaszcza jeśli ów projekt operuje metodologią historii mówionej i zanurza się w bujnej przestrzeni nawarstwionych makro i mikro narracji - opowieści, historii, pogłosek - zarówno tych, które miały okazję wybrzmieć pełnym głosem, jak i tych, które nie wybrzmiały w swoim czasie... Ich przekazy i treści usytuowane głęboko w osobistych biografiach mają szansę dojść do głosu podczas „spotkania w międzyświatach”, jak mogłaby to ująć Ewa Domańska rozwijająca na polskim gruncie metodę mikrohistorii. Seans spirytystyczny projektu Pogłosy jest takim właśnie kolektywnym, performatywnym, wielomedialnym spotkaniem - czułości badaczek, intuicyjnej ekspresji artystek i zgromadzonych opowieści. Nie obejdzie się oczywiście bez stosownych gadżetów i sztafażu budujących odpowiednią atmosferę. Ujmując rzecz słowami współautorki projektu Joanny Synowiec: „Wprawiamy nasze ciała w lekkie drżenie, żeby wywołać duchy tej epoki, która minęła, ale też tej, która dopiero nadchodzi – opowiadając przeszłość próbujemy przecież mówić o przyszłości. W te długie pandemiczne wieczory przywołujemy więc pogłoski, powtarzamy miejskie legendy, tkamy i prujemy.”

 

Pogłosy to projekt badaczek Zofii Reznik i Joanny Synowiec, do którego zaprosiły one inne artystki. Jest on częścią Sympozjum Wrocław 70/20 - oddolnego programu obchodów 50. rocznicy Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70 w pandemicznym roku 2020. Oba te powiązane wydarzenia zarysowują czasową i przestrzenną ramę badawczych i artystycznych poszukiwań projektu, nie stanowiąc jednak ciasnej klamry i cezury dla stających się i biegnących także ku przyszłości „po” głosów. Tytuł projektu, nawiązujący do powidoków Władysława Strzemińskiego, jednocześnie oddaje jego narracyjny charakter, jak i wrażliwość „akustyczną” autorek na konsonanse i dysonanse wybrzmiewające w niepoddającej się uogólnieniom „materii” historii mówionej. Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2021 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama