Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak zaplanować studencki budżet?

2015-06-30 16:07:44 | Olsztyn

W znakomitej większości przypadków rozpoczęcie studiów oznacza nie tylko wyjazd do innego (często odległego od rodzinnego domu) miasta, ale przede wszystkim konieczność rozważnego zarządzania dosyć ograniczonym studenckim budżetem w taki sposób, by pieniędzy wystarczyło na zaspokojenie zarówno potrzeb podstawowych (mieszkanie, jedzenie), jak też tych mniej niezbędnych do życia (rozrywki, zakupy, itp.).

Podstawowym źródłem finansowania wydatków przeciętnego studenta są rzecz jasna nadal rodzice i w tej kwestii praktycznie nic się nie zmieniło od dziesięcioleci, warto jednak pamiętać, że realia, w których funkcjonują współcześni studenci, są diametralnie różne od tego, z czym mieliśmy do czynienia choćby piętnaście lat temu. Dzisiejszy student, tak samo jak ten sprzed lat, doskonale obejdzie się bez wymyślnego jadłospisu, ale już na przykład dobrej klasy laptop i telefon komórkowy ze stałym dostępem do Internetu jest dziś już w zasadzie normą i koniecznością, a nie tylko fanaberią dla nowobogackich.

Dach nad głową to podstawa

Dla każdego studenta studiującego poza rodzinnym miastem największym wydatkiem jest mieszkanie i to niezależnie od tego, czy chodzi o pokój w akademiku (wtedy jest troszkę taniej), czy o stancję (tutaj górnego limitu cenowego zwykle brak). Warto się jednak zastanowić nad rozwiązaniem alternatywnym, które zresztą powoli zdobywa sobie coraz większą popularność, czyli nad zakupem niewielkiego mieszkania na kredyt (oczywiście przy wsparciu rodziców) i spłacaniem go w trakcie studiów.

Mowa oczywiście o mieszkaniach relatywnie niewielkich – kawalerka o powierzchni około 30-35 metrów kwadratowych doskonale się sprawdzi jako studenckie mieszkanie dla dwóch osób, nie będąc jednocześnie ogromnym obciążeniem dla finansów. Zwłaszcza w sytuacji, gdy zamieszkamy w takim mieszkaniu z kimś, kto będzie partycypował w kosztach, dzięki czemu wydatki w skali miesiąca nie będą się w praktyce różnić od kwot, które trzeba byłoby wydać na wynajem mieszkania.

Plusów takiego rozwiązania jest kilka: po pierwsze i najważniejsze, mieszkanie jest nasze – nie musimy nikogo pytać o zgodę na przearanżowanie go (a przede wszystkim możemy je od samego początku wykończyć wedle własnych upodobań i potrzeb) czy na przysłowiowe wbicie gwoździa w ścianę. Drugą istotną kwestią jest fakt, że sporą część wartości mieszkania spłacimy jeszcze w trakcie studiów, a równie ważne jest także i to, że wielu deweloperów wprowadza specjalne oferty przeznaczone dla studentów: dobrym przykładem jest Polnord oferujący mieszkania na sprzedaż w Olsztynie od 165 000 złotych – dodajmy, że są to mieszkania w pełni wykończone (tzw. „pod klucz”), a cena jest więcej niż przystępna.

Czas na przemyślenia

Wakacje są dla studenta doskonałym momentem nie tylko na to, by poszukać sensownego lokum, ale przede wszystkim na to, by na spokojnie opracować strategię finansową na następny rok studiów, uwzględniając świeżo zdobyte doświadczenia. W wielu przypadkach oznacza to poszukiwanie nowego źródła dodatkowych zarobków przy jednoczesnym ograniczeniu kwot wydawanych na przykład na jedzenie czy ubrania.

Nie od dziś wiadomo przecież, że najtaniej jest przygotowywać jedzenie samodzielnie, choć jest to oczywiście bardziej czasochłonne niż pójście do pobliskiej restauracji czy fast-fooda. Podobnie jest z ubraniami – można ubierać się w drogich, markowych sklepach, ale można też korzystać z outletów i licznych sklepów z odzieżą używaną. W tym drugim przypadku często udaje się „upolować” prawdziwą okazję za niewielkie pieniądze.

Dobrym źródłem oszczędności jest też znalezienie mieszkania, które będzie położone na tyle blisko uczelni, by nie musieć korzystać z komunikacji miejskiej. Jeśli dodatkowo takie lokum znajduje się na nowoczesnym osiedlu niedaleko od centrum miasta, można lokalizację uznać za wręcz idealną.

Sporo zaoszczędzić można również dzięki zniżkom studenckim – zwłaszcza w większych akademickich ośrodkach są one na porządku dziennym w wielu lokalach gastronomicznych, pubach, restauracjach czy innych miejscach często odwiedzanych przez studencką brać.

Na co studenci przeznaczają swoje oszczędności? Bywa rozmaicie: jedni imprezują, inni kupują wymarzony sprzęt elektroniczny, jeszcze inni wybierają się w podróż do jakiegoś egzotycznego kraju, nieliczni inwestują w papiery wartościowe lub grają na giełdzie – możliwości jest wiele. Niezależnie jednak od ostatecznego celu oszczędzania wszyscy, którzy podczas studiów musieli radzić sobie z ograniczonym budżetem, są o wiele lepiej przygotowani do tego, by poradzić sobie z finansami również w dorosłym życiu, a to nauka bezcenna...

Tekst: materiały prasowe

Słowa kluczowe: mieszkanie studenckie, stancje, olsztyn, wynajem mieszkań, budżet, studenci
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Być studentem [0]
    Karolina
    2015-07-17 17:30:12
    W obecnych czasach to bardzo trudne, godzić pracę, studia i życie osobiste. Na wszystko brakuje czasu i pieniędzy, niezbędna jest rodzina do prawidłowego funkcjonowania, życie na zupkach chińskich niesie za sobą fatalne skutki. Jeśli wiążemy przyszłość z miastem, w którym studiujemy, można zainwestować w mieszkanie. Jeśli oczywiście stać nas na to, bo jednak 165 tysięcy to dużo jak na jedną osobę. Można wziąć kredyt i wtedy płacić za swoje mieszkanie raty kredytu, a nie cudze. Bardzo ciekawy artykuł, poleciłam znajomym. :)
  • Brawo! [0]
    darek95
    2015-07-17 09:02:38
    Ktoś kto pisał ten artykuł jest bardzo mądrym człowiekiem. Brawo!
  • Super! [0]
    Anna G
    2015-07-16 23:04:48
    Jestem przyszłą studentką i ten artykuł jest naprawdę pomocny! Fajnie się czyta i zawiera interesujące informacje.
  • Przyszła studentka [0]
    izx
    2015-07-16 19:41:26
    Właśnie od października zaczynam studia, przyda się trochę informacji dla początkujących studentów. Fajnie napisany artykuł, na luzie, ale jednak przekazuje treść :)
  • Budżet [0]
    Szymon Dzik
    2015-07-16 19:03:38
    Sam jestem studentem i na szczęście nie mieszkam w akademiku. Niestety życie w akademikach nie wygląda tak kolorowo. Miałem kolegę ,który odpadł po pierwszym semestrze bo codziennie robił nocki i prosto z nocki na zajęcia. Mieszkał w akademiku bo rodzice się go pozbyli. Jednak ciekawy artykuł. Polecę kolegom :) Pozdrawiam!
  • :)) [0]
    Klaudyna
    2015-07-16 14:57:01
    Studenci potrafią maksymalnie zaoszczędzić na jedzeniu, żeby opłacić mieszkanie i imprezy :) Sporo osób studiuje na takich kierunkach, które nie przeszkadzają w podjęciu pracy w tygodniu, inni nie mogą sobie na to pozwolić, więc świadome planowanie finansów to umiejętność, którą trzeba nabyć.
  • :) [0]
    Ala
    2015-07-16 14:35:34
    Bardzo ciekawy artykuł. Ja skończyłam już studia I stopnia. Mieszkałam w akademiku, nie oszczędzałam pieniędzy i rzadko szukałam dodatkowej pracy. Teraz żałuję, bo nie mam doświadczenia. Rada dla przyszłych studentów - przemyślcie dobrze to wszystko!
  • :) [0]
    Piotr Fertsch
    2015-07-16 13:16:59
    Bardzo przydatny artykuł, szczególnie dla tych, którzy zaczynają studia, polecam studentom :)
  • Ok [0]
    Marta Rko
    2015-07-16 10:44:47
    Bardzo pomocny artykuł, wiele studentów nie wie jak zaplanować swój budżet :)
  • opiniastudentki :) [0]
    kingaas246
    2015-07-16 00:57:19
    Według mnie można wszystko pogodzić (studia, praca, wynajem mieszkania). Jest to bardzo ciężkie i wymaga bardzo dużej odpowiedzialności i poświęcenia, ale życie nie jest łatwe i uważam to za dobre rozwiązanie. Można się usamodzielnić i realizować swoje plany na życie. Czasami ledwo wiążąc koniec z końcem, ale może czasami zostać trochę pieniędzy na własne przyjemności:) I tak życie studenta według mnie jest wspaniałe ! :)
  • prawda! [0]
    luktus
    2015-07-15 23:43:59
    Dobry artykuł, pomaga poukladać sobie co nieco w głowie, organizując sobie życie na nowo, bo tym jest rozpoczącie studiów...
  • Mieszkanie [0]
    monka
    2015-07-15 20:14:02
    Moim zdaniem najlepiej jest wspólnie z kilkoma znajomymi wynająć mieszkanie, bez wielkich wygód koszt jest podobny do akademika, a komfort o wiele większy. O oszczędzaniu na studiach raczej nie ma mowy, chyba że to rodzice finansują życie, a chce się studentowi poszukać pracy. Ale żyjąc na własną rękę też się da - jestem żywym przykładem, radzę sobie z własnym portfelem już od kilku lat :)
  • Akademik najlepszy! [0]
    Ninaa
    2015-07-15 19:33:32
    Przez całe studia mieszkałam w akademiku i bardzo mi się podobało. Na naukę znalazł się czas, na imprezy także. Poznałam mnóstwo ludzi, a co najważniejsze akademik nie kosztował dużo, więc zostawało mi kasy na własne zachcianki. :)
  • Budżet [0]
    Dusiol
    2015-07-15 18:09:05
    Oczywistym jest, że jeśli student chce zaoszczędzić trochę pieniędzy na swoje wydatki, powinien zamiast stancji wybrać pokój w akademiku. Wychodzi to dużo taniej, a dzisiejsze domy studenckie wcale nie wyglądają tak, jak legendy głoszą. Poza tym praca, praca, praca - mamy wakacje, więc czemu nie znaleźć dorywczej pracy i nie odłożyć trochę pieniążków na czas studiów?
  • wakacje [0]
    magdalena47709
    2015-07-15 15:01:43
    Wakacje to nie tylko czas na znalezienie dobrego lokum ale wtedy najłatwiej złapać się na prace, która w roku szkolnym może być dodatkiem
Zobacz także
Czy moÅźna przedłuÅźyć urlop dziekański?
Czy można przedłużyć urlop dziekański?

Tzw. dziekanka ratuje niejednego studenta.

Czy na studiach jest honorowane zwolnienie lekarskie?
Czy na studiach jest honorowane zwolnienie lekarskie?

Czy choroba na studiach pozwala na więcej dozwolonych nieobecności?

Dostałem się na studia i co dalej? - wskazÃłwki dla świeÅźo upieczonych studentÃłw
Dostałem się na studia i co dalej? - wskazówki dla świeżo upieczonych studentów

Zobacz, o czym musisz pamiętać na początku roku akademickiego.

Polecamy
Czy warto rzucić studia? Kiedy z nich zrezygnować?

Kolejny dzień na uczelni wydaje się być bezsensowną katorgą, która nic nam nie daje? Czy to dobry pomysł, by przestać studiować?

Kiedy odbywają się egzaminy na studiach?

Każdy przedmiot na studiach trzeba zaliczyć. Dowiedz się, kiedy odbywają się egzaminy, jak zdobyć zaliczenie i czy można poprawiać oceny!

Polecamy
Ostatnio dodane
Czy moÅźna przedłuÅźyć urlop dziekański?
Czy można przedłużyć urlop dziekański?

Tzw. dziekanka ratuje niejednego studenta.

Czy na studiach jest honorowane zwolnienie lekarskie?
Czy na studiach jest honorowane zwolnienie lekarskie?

Czy choroba na studiach pozwala na więcej dozwolonych nieobecności?

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.