Dzieje się - Sztuka

Dziwne postaci opanowują ulice Olsztyna

2009-10-05 12:29:28 | Olsztyn

 Dziwią się wszystkiemu i wszystkim. Nic nie jest dla nich oczywiste. Czy do melodii, która wydobywa się z sygnalizacji świetlej należy tańczyć? Dlaczego ludzie mówią do przedmiotów przyłożonych do głowy? Dlaczego jedne drzwi otwierają się same, a inne trzeba popychać? Co to jest szyba skoro jej nie widać?

Niezwykłe istoty wrzucone w olsztyńską rzeczywistość promowały w piątkowe popołudnie projekt „Czerwony Październik 2009" na Scenie Margines. Tegorocznej edycji projektu towarzyszy hasło: MYŚL KRYTYCZNIE! Dzięki niecodziennym postaciom, które pojawiły się na ulicach Olsztyna przechodnie oderwali się na chwilę od codzienności i (mamy nadzieję) uruchomili wyobraźnię. Bo białe postaci odkrywały na nowo zastosowanie wielu przedmiotów na ulicy.

Na ulicach Olsztyna białe postacie "Czerwonego Października 2009" pojawiać będę się we wszystkie poniedziałki października.

Czerwony październik 2009 - myśl krytycznie!

 Wszystko o sztuce i społeczeństwie, o czym nie mówi się pełnym głosem. Wypierane i pomijane języki społecznego dialogu. Alternatywne sposoby opisu tradycji i współczesności. Artystyczna wrażliwość jako antidotum na prawicowe dogmaty, które stygmatyzują kraj zwany Polską.

Strzał pierwszy - 5 października, godz. 18.00:
Czy metafora ma światopogląd? Czy twórca powinien mieć poglądy, czy lepiej, żeby siedział cicho? Czy grozi nam whartonizacja literatury i czytanie jedynie do poduchy? Spotkanie dotyczące książki Igora Stokfiszewskiego „Zwrot polityczny". Oprócz autora udział wezmą: Bernadetta Darska i Dariusz Nowacki.
Wstęp wolny.

Strzał drugi - 12 października, godz. 18.00:
Feminizm a ruch robotniczy. Kobiece ikony Solidarności. Zaangażowanie świata pracy w problematykę równości płci. Prezentacja filmu „Białe miasteczko", będącego rejestracją protestu pielęgniarek i położnych w czerwcu i lipcu 2007 roku. Udział wezmą: Julia Kubisa i Michał Sutowski.
Wstęp wolny.

Strzał trzeci - 19 października, godz. 18.00:
Jaracz na ostrzu krytyki. Spektakle olsztyńskiego teatru w interpretacji czołowych postaci współczesnej dramaturgii i krytyki teatralnej. Jak oceniać przedstawienie poza podziałem: „podoba się" - „nie podoba"? Jak poszerzać tradycyjny kanon estetyki. Goście spotkania: Paweł Demirski, Paweł Mościcki, Paweł Sztarbowski.
Wstęp wolny.

Strzał czwarty - 26 października, godz. 18.00:
Świat po Paktofonice. Spotkanie wokół książki Macieja Pisuka, opowiadającej o losach jednej z najważniejszych formacji hip-hopowych. A w tle tego fenomenu Magik-Fokus-Rahim - galopada przemian społecznych, kulturowych, politycznych. Udział wezmą: Fokus, Maciej Pisuk, Agnieszka Wiśniewska.
Wstęp wolny.

UWAGA!!! Po spotkaniu (26 października), o godz. 20.00, koncert Fokusa w klubie Grawitacja (ul. Żołnierska 14b). Bilet 5 pln.

ip

Słowa kluczowe: myśl krytycznie scena margines olsztyn białe czerwone rękawiczki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.

Polecamy
DO CZYSTA / THE CLEANER wystawa Mariny Abramowić w Toruniu - relacja

Wystawa trwa od 8 marca do 11 sierpnia 2019 roku w Toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.

Young design  - ROK LEMA 2021
Trwa Konkurs Young Design Rok Lema 2021

Temat przewodni konkursu: design spekulatywny - czyli wzornictwo przyszłości, inspirowany twórczością Stanisława Lema.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.