Sztuka
Rzeczywistość i wyobraźnia. 30 lat istnienia Instytutu Sztuk Pięknych

Rzeczywistość i wyobraźnia. 30 lat istnienia Instytutu Sztuk Pięknych

  • 2021-03-12, do 2021-04-25
  • Olsztyn

Opis

Trzydzieści lat istnienia Instytutu Sztuk Pięknych to okazja do podsumowań, a także refleksji na temat roli sztuki w życiu człowieka, jak i całych społeczeństw. Instytut Sztuk Pięknych, funkcjonując w strukturach akademickich, najpierw Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a od 1999 roku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, przeszedł wiele przeobrażeń, nieustannie wzmacniając swoim potencjałem rolę uczelni w kształtowaniu przyszłości naszego regionu, kraju, a w szerszej perspektywie świata.

W dzisiejszych czasach, zdominowanych przez rozwój gospodarczy i technologiczny związany z produktem, jesteśmy szczególnie narażeni na jednokierunkowe widzenie świata, którym rządzą prawa ekonomii i rynku. Podnoszenie poziomu i jakości życia niebezpiecznie zawęża się do aspektów materialnych. Dlatego sztuka jest tak ważna dla harmonijnego funkcjonowania społeczeństwa. Sztuka bowiem ma moc wyrwania z uśpienia, znużenia codziennością. Stawia pytania o sens, dotykając, często w sposób kontrowersyjny, tematów tabu. Wytrąca z torów myślenia, do których byliśmy przyzwyczajeni. Dostarcza bodźców do zmiany kierunku. Inspiruje, a tym samym otwiera nowe perspektywy, które można przełożyć na jakość życia codziennego.

Sztuka potrafi pobudzić intelektualnie i emocjonalnie, a poruszeni emocjonalnie, możemy dokonać realnej zmiany, redefiniując własne człowieczeństwo i siłę jego wzrastania ku lepszym wizjom istnienia świata.
Z okazji Jubileuszu otwarta zostaje wystawa prezentująca aktualne dokonania twórcze artystów związanych z Instytutem Sztuk Pięknych. Na wystawie zobaczyć można szerokie spektrum działań w takich obszarach jak projektowanie graficzne, multimedia, fotografia, rzeźba, grafika warsztatowa, malarstwo, które w oparciu o wielokierunkowe wzajemne przenikanie się rzeczywistości i wyobraźni, stawia pytanie o źródła inspiracji, stając się mottem przewodnim obchodów trzydziestolecia istnienia Instytutu Sztuk Pięknych.
 
dr hab. Violetta Kulikowska-Parkasiewicz, prof. UWM
Dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych
 
 
UCZESTNICZY WYSTAWY:
dr hab. Zygmunt Droński, prof. UWM / dr hab. Małgorzata Chomicz, prof. UW / dr hab. Antoni Grzybek, prof. UWM / dr hab. Marzena Huculak, prof. UWM / dr hab. Wioletta Jaskólska, prof. UWM / dr hab. Violetta Kulikowska-Parkasiewicz, prof. UWM / dr hab. Piotr Obarek, prof. UWM /
prof. dr hab. Janusz Połom / dr hab. Marek Szczęsny, prof. UWM / dr hab. Aleksander Woźniak, prof. UWM / dr hab. Renata Zimnicka - Prabucka, prof. UWM / dr hab. Maja Baranowska / dr Joanna Bentkowska-Hlebowicz / dr hab. Andrzej Popiel / dr Izydor Borys / dr Jarosław Bujny / dr Anna Drońska / dr Jan Rogało / dr Miłosz Piotrowski / mgr Maciej Łojewski / mgr Zbigniew Urbalewicz /
mgr Marcin Piotrowicz oraz zaproszeni goście


W związku z panująca sytuacją otwarcie wystawy, które odbędzie się 11 marca (czwartek), dostępne będzie dla gości w wersji online o 18:00 na Facebooku oraz kanale YouTube. Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od 12 marca (piątek) w godz. 12:00-18:00.

Patronat honorowy: Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dr hab. Jerzy Andrzej Przyborowski, prof. UWM
Współpraca: Uniwerstytet Warmińsko-Mazurski, Wydział Sztuki, Instytut Sztuk Pięknych UWM
w Olsztynie

Ostatnio dodane
Wrocław, lato 1982, fot. Chris Niedenthal
Kim jest kobieta ze słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala? [Aktualizacja: Już to wiemy!]

Muzeum Architektury we Wrocławiu szukało kobiety ze zdjęcia z 1982 roku.

plakat Polski Fiat 1934
Jak plakat reklamowy Polskiego Fiata stał się dziełem sztuki?

Co można odczytać z plakatu, który namalował Wojciech Kossak?

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.