Spektakle, przedstawienia
muryf8cb234a848a0caabd066bb34ef65f81.jpg

A mury rosły Autor sztuki: na podstawie piosenek Jacka Kaczmarskiego

Ocena:

Opis spektaklu

Tomasz Krezymon, kompozytor i muzyk, rozpoczął pracę ze słuchaczami III roku Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka nad dyplomem muzycznym „A mury rosły”, na podstawie piosenek Jacka Kaczmarskiego.

Spektakl, w zamyśle Krezymona, nie będzie „rocznicowym” czy też „wspominkowym” hołdem złożonym bardowi „Solidarności”. Utwory muzyczne, inkrustowane m.in. tekstami Miłosza i Nałkowskiej, stworzą metaforyczny obraz wybranej grupy społecznej jako fenomenu i zarazem stygmatu zamkniętej wspólnoty czy sekty. To opowieść o nas dzisiaj, obciążonych bagażem przeszłości.

Reżyser nie ukrywa, iż praca nad dyplomem jest nie tylko „odkrywaniem Kaczmarskiego” przez młode pokolenie, ale także odkrywaniem ostatniego, mniej znanego, okresu twórczości artysty przez widzów.

Bohaterowie spektaklu to typowa zamknięta grupa. Uroili sobie w swoim dyrektorze prawie, że boga. Tymczasem jest nim złośliwy manipulator świadomy psychicznej i duchowej władzy, którą ma nad zespołem. Tak naprawdę jego siła jest iluzoryczna, bo to zespół, jego ułomność, niemoc, brak zdecydowania, kłótliwość i małostkowość sprawia, że czuje się on tak potężny.

Próby buntu pracowników podszyte są strachem: „co w sytuacji, kiedy jego nie będzie”. Bardziej boją się świata bez dyrektora niż świata z nim, pomimo, że to co jest, wydaje im się nie do zniesienia. Wierzą w życie, które im stwarza, a ich praca to nieudolne gierki. Choć nic im nie wychodzi i wszystko co robią jest totalną amatorszczyzną, udają wobec siebie i otoczenia ludzi sukcesu. Biorą udział w permanentnej rywalizacji i grze pozorów. W ten sposób rekompensują podświadome poczucie totalnej klęski. Na zewnątrz ciągle udają, że do czegoś dążą i dokądś zmierzają. Zakładają, że ich pobyt w tym miejscu jest tylko tymczasowy, ale tak naprawdę są tu od dłuższego czasu i tu pozostaną...

Dyplom słuchaczy III roku Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: scenariusz, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu A mury rosły (Teatr im. S. Jaracza, Olsztyn).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na A mury rosły.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl A mury rosły (Teatr im. S. Jaracza, Olsztyn).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu A mury rosły (Teatr im. S. Jaracza, Olsztyn).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem A mury rosły (Teatr im. S. Jaracza, Olsztyn).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu A mury rosły (Teatr im. S. Jaracza, Olsztyn).
Ostatnio czytane
PandemiJa - spektakl 2020
PandemiJa - recenzja spektaklu dyplomowego

Kilka słów o dyplomie studentów IV roku wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie filii w Białymstoku.

Musical Metro
Słynny musical Metro do zobaczenia w kilku polskich miastach

Zawsze aktualna i uniwersalna tematyka sprawia, że "Metrem" interesuje się każde pokolenie.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.