Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Dea Loher sięgnęła po znany mit o Medei, zdradzonej i porzuconej kobiecie, która zabija kochankę swojego męża oraz własne dzieci. Autorka przeniosła akcję dramatu Eurypidesa z mitycznego Koryntu do współczesnego Nowego Jorku, bohaterom zaś nadała cechy współczesnych ludzi; w swojej sztuce powraca jednak do fundamentalnych problemów poruszonych już w antycznej tragedii: zderzenia obcych kultur, poczucia bezprawia porzuconej osoby czy też nierównej pozycji kobiet i mężczyzn.

Kwestia moralnego wymiaru zawodu miłosnego jest w sztuce Dei Loher kluczowa. Zdradzona i porzucona przez Jazona Medea przeżywa okrutne rozstanie jako dotkliwy upadek wartości, pogwałcenie zasad i dojmujące poczucie bezprawia. Jeżeli związek, którego żadna instytucja nie może usankcjonować - wszak Jazon i Medea są na Manhattanie nielegalnymi imigrantami - zostaje gwałtownie zerwany, a ich uczucie okazuje się bezwartościowe, wszelkie pojęcie prawa zostaje zakwestionowane. ,,Teraz już nie ma prawa poza mną" - mówi Medea. Morderstwa, których się dopuszcza są więc nie tyle rozpaczliwą zemstą zdradzonej kobiety, co buntem wymierzonym przeciw porządkowi świata, aktem terroru popełnionym w imię złamanego prawa.

Medea jako uciekinierka z trawionych wojną Bałkanów reprezentuje świat starych wartości, jakże odmiennych od płynnych, nieustannie zmieniających się zasad rządzących współczesnym światem Nowego Jorku. Manhattan jawi się w sztuce Loher jako przestrzeń gry, w której postaci-kolaże manipulują główną bohaterką, swobodnie zmieniając przy tym tożsamości i priorytety moralne. Odźwierny z Piątej Alei w wolnym czasie staje się malarzem oczekującym wielkiego tematu do sportretowania; kobiety reprezentuje transwestyta z dzielnic nędzy, drag queen i alegoria śmierci w jednym; Jazon, partner Medei, odcina się od trudnej przeszłości i postanawia poślubić córkę milionera, żeby stać się amerykańskim Jasonem. Nad wszystkim góruje pieniądz - Nowy Jork jest przede wszystkim miejską dżunglą, w której zawsze ten bogatszy i bardziej wpływowy decyduje o losie słabszych.

Kuba Kowalski, reżyser, opowiada historię z perspektywy głównej bohaterki. Nie próbuje bronić Medei, ale ją zrozumieć. Medea niczym współczesna terrorystka dopuszcza się okrutnych morderstw. Nie ma dla nich usprawiedliwienia; mogą one jednak odsłonić dotkliwą prawdę na temat ludzkiej psychiki, jak i konformizmu współczesnego świata.

Zobacz również:
Natalia Ulatowska: Nowa postać antycznej Medei>>

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Manhattan Medea (Teatr im. S. Jaracza, Olsztyn).

Twórcy spektaklu

Kuba Kowalski Kuba Kowalski Reżyser

Obsada spektaklu

Marian Czarkowski Marian Czarkowski Zarządca fabryki
Ewa Pałuska Ewa Pałuska Medea
Grzegorz Gromek Grzegorz Gromek Velazquez
Marek Szkoda Marek Szkoda Deaf Daisy

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Manhattan Medea.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Manhattan Medea (Teatr im. S. Jaracza, Olsztyn).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Manhattan Medea (Teatr im. S. Jaracza, Olsztyn).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Manhattan Medea (Teatr im. S. Jaracza, Olsztyn).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Manhattan Medea (Teatr im. S. Jaracza, Olsztyn).
Polecamy
Ostatnio czytane
FeTA 2023
Startuje nabór na Festiwal ewidentnych Talentów Aktorskich 2023

Organizatorzy czekają na krótkie monodramy, które w kwietniu zostaną ocenione przez profesjonalne jury.

11. edycja Brave Kids
Rusza 11. edycja Brave Kids w nowej formule

Wydarzenia lokalne odbędą się w 6 miastach w Polsce.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.