Literatura
Spotkanie autorskie z Tomaszem Białkowskim

Spotkanie autorskie z Tomaszem Białkowskim

  • 2017-09-22, , godzina 17:30
  • w Planecie 11 (al. Piłsudskiego 38), Olsztyn

Opis

13 września, odbyła się ogólnopolska premiera najnowszej książki Tomasza Białkowskiego „Małe historie rodzinne”, wydanej nakładem wydawnictwa Muza. Z tej wyjątkowej okazji serdecznie zapraszamy na spotkanie z pisarzem do naszej Biblioteki. Olsztyńska premiera najnowszego dzieła autora m.in. „Rauszu”, „Powrozu” i „Teorii ruchów Vorbla” odbędzie się 22 września, o godz. 17.30 w Planecie 11 (al. Piłsudskiego 38). Spotkanie poprowadzi Magdalena Szydłowska, a fragmenty książki przeczyta Wiesława Szymańska. Po spotkaniu będzie można nabyć najnowszą książkę pisarza i zdobyć autograf.

O Autorze:
Autor dziesięciu powieści: "Dłużyzny" (2005), "Pogrzeby" (2006), "Mistrzostwo Świata" (2008), "Zmarzlina" (2008), "Teoria ruchów Vorbla" (2011), "Drzewo morwowe" (2012), "Kłamca" (2012), "Król Tyru" (2013), "Powróz" (2014), "Rausz" (2016) oraz zbioru opowiadań pt. "Leze" (2002) i sztuki "Drzewo" ("FA-art" 2003, nr 1-2). Prozę publikował w czołowych pismach literackich, a także kilku antologiach krajowych i zagranicznych. Wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą Ministra Kultury (zespołowa), Nagrodą Prezydenta Miasta Olsztyna oraz dwukrotnie Literacką Nagrodą Warmii i Mazur Wawrzyn (przyznawaną przez czytelników - za "Zmarzlinę", przyznawaną przez Kapitułę Nagrody - za "Teorię ruchów Vorbla"). Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury w dziedzinie literatury. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Nota wydawnicza:
Trzy krótkie powieści składające się na „Małe historie rodzinne” stanowią różne odsłony ludzkich losów, naznaczonych z jednej strony prywatnymi traumami codzienności, a z drugiej próbą wpłynięcia na mechanizmy społeczne, polityczne i budowanie tzw. Wielkiej Historii.

Tomasz Białkowski jest bacznym obserwatorem i sprawnie rozpoznaje maski, jakie ludzie nakładają, wchodząc w relacje z innymi. Jego refleksje oscylują wokół tematów uniwersalnych i funkcjonujących w literaturze od zawsze, jednak autor wypracował własny, oryginalny język, dzięki któremu w niepowtarzalny sposób potrafi oddać ciężar ludzkich dramatów, psychologiczne niuanse, głębię cierpienia i samotności. Jego bohaterowie to ludzie żyjący w opresyjnych układach, w rzeczywistości boleśnie i niepokojąco prawdziwej, w której rządzi chłód, obojętność, puste gesty i wrogość i gdzie często jedynym ratunkiem jest zwyczajne pogodzenie się z sytuacją.

Ostatnio dodane
Nagroda Bookera 2018 dla Olgi Tokarczuk

Pisarka została uhonorowana za książkę "Bieguni".

Elie Grimes napisała lekką i zabawną książkę na lato

"Do raju idą tylko grzeczne dziewczynki,a niegrzeczne tam gdzie chcą" w księgarniach od 30 maja.

Kupony i kody rabatowe