Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Tytuł? To nie wszystko!

2011-03-30 08:47:41 | Olsztyn

Otrzymujesz wyniki z matury (mniej lub bardziej zadowalające), zaczynasz zastanawiać się nad wyborem kierunku studiów, a następnie miastem, w którym chciałbyś spędzić najwspanialszy okres swojego życia. Kiedy dostajesz odpowiedź o przyjęciu na studia - jesteś w siódmym niebie (w końcu wyfruniesz z dala od nadopiekuńczych rodziców).

Zaczynasz studiować. Jest cudownie: nowi ludzie, otoczenie, imprezy, zero kontroli. Z czasem zaczyna przybywać nauki. Jest jej coraz więcej i więcej. Kolejne lata studiów mijają na bezsennych nocach, spowodowanych nauką lub imprezami albo jednym i drugim (wszystko w zależności od kierunku). Wreszcie przychodzi obrona. Jest! Udało się - masz tytuł! Jesteś happy i myślisz, że świat leży teraz u twoich stóp. Ale to tylko chwilowe złudzenie, które szybko zostaje stłumione przez nieznającą litości rzeczywistość.

Mimo dynamicznego i efektywnego rozwoju Olsztyna, większość żaków w czasie realizacji studiów opuszcza miasto. Po uzyskaniu tytułu licencjata, inżyniera lub magistra ruszają w głąb Polski. Starają się o przyjęcie na wyższych uczelniach Warszawy, Poznania, Wrocławia czy Gdańska. Dlaczego porzucają najpiękniejsze w Polsce miasteczko studenckie i wybierają większe aglomeracje? Z prostej przyczyny. Brak tutaj perspektyw. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski daje nam papierek (potwierdzenie uzyskania wykształcenie wyższego) i na tym kończy się jego rola. Po zdobyciu tytułu miasto powinno zaoferować nam pracę. I mam tu na myśli pracę w zawodzie, a nie na kasie w Tesco czy Biedronce albo za ladą McDonald'sa. W Olsztynie brakuje miejsc pracy. Istnieje niewielka ilość firm, przedsiębiorstw, agencji, w których można otrzymać propozycję pracy. Wiadomo, że jedynie praktyka, staż czy zatrudnienie na okres próbny - mogą dać nam szansę na otrzymanie propozycji dalszej współpracy. Problem tkwi w tym, że olsztyńskie branże jakoś się do tego nie palą. A przecież, gdyby tylko chcieli, mogliby stworzyć najlepsze kadry pracownicze poprzez pozyskanie najbardziej wykształconych absolwentów. Dlaczego tego nie robią? Pracodawcy wolą przyjmować pracowników z doświadczeniem. Nie chcą marnować czasu i pieniędzy na szkolenie młodzików świeżo po studiach, którzy poza faktem uzyskania tytułu inżyniera czy magistra nic więcej nie osiągnęli. Żadnego konkretnego zetknięcia z zawodem, odbycia warsztatów czy kursów.

Pojawia się kolejna ważna kwestia. UWM nie zabiega o współpracę z firmami. Studenci wszystkich kierunków mają obowiązek odbycia praktyk. W miejscowościach, z których pochodzą, często nie ma takich możliwości, ponieważ są to miejsca słabo zurbanizowane. A w Olsztynie pracodawcy tłumaczą się brakiem wolnych miejsc, bądź po prostu nie mają ochoty przyjmować studentów na praktyki (uczyć ich i poświęcać im czas pracowników, którzy nie będą mogli w pełni skupić się na wykonywaniu własnych obowiązków). Studiując dziennikarstwo, sama widzę, że większość moich znajomych, którzy chcą dostać się na praktyki do radia czy „Gazety Olsztyńskiej" są odsyłani z powodu przeludnienia praktykantów. Ewentualnie proponuje się im odbycie zaledwie kilku godzin praktyk. Student szuka więc innego rozwiązania. Próbuje załatwić sobie papierek od pracodawcy za drobną opłatą. Dostaje taki świstek od ręki, bez żadnego wysiłku. Oczywiście niektórych studentów cieszy taka możliwość załatwienia sprawy. Są jednak tacy, którzy chcieliby odbyć „prawdziwe" praktyki i czegoś się nauczyć. Zdobyć jakieś minimalne podstawy w zawodzie, który chcą wykonywać w przyszłości. W interesie uczelni powinno być przygotowanie studenta do pracy nie tylko od strony teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznej. Dlatego uniwersytet powinien zainwestować w organizowanie praktyk, warsztatów i innych zajęć praktycznych, z których uczestnicy wyniosą, poza wiedzą, cenny fach.

Uczelnia nie stara się ułatwić żakom uczestniczenia w kursach i szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe oraz umożliwiających zdobycie nowych umiejętności zawodowych. W innych miastach takie zajęcia są darmowe, u nas niestety za wszystkie trzeba płacić. Jeżeli już pojawia się możliwość wzięcia udziału w takim kursie, propozycja zazwyczaj wychodzi nie od uniwersytetu, tylko od prywatnych organizacji, które wymagają od chętnych pokrycia kosztów szkolenia. Wiadomo, że kursy nie są tanie i w związku z tym nie każdego stać na ich samodzielne sfinansowanie. Gdyby UWM na większą skalę nawiązywał współpracę z ośrodkami szkoleniowymi i tym samym pokrywał ich koszty, bądź gwarantował pewne zniżki, nam studentom wiele by to ułatwiło. Moglibyśmy rozwijać nasze zainteresowania oraz pozyskiwać nowe kwalifikacje. Po studiach nie bylibyśmy wykluczeni z rynku z powodu braku doświadczenia. Nie marnowalibyśmy czasu i pieniędzy na odbywanie praktyk, które moglibyśmy nabywać wraz z okresem studiowania. Na nasze CV inaczej patrzyliby pracodawcy - co dałoby nam większe możliwości zdobycia interesującej posady.

Jeżeli w dzisiejszych czasach tytuł doktora nie gwarantuje dobrze płatnej pracy, to może studia nie mają żadnego sensu? Uniwersytet daje nam teorię, a zapomina o doświadczeniu. Dzisiaj ważna jest nie tylko znajomość regułek i zasad, lecz przede wszystkim to z kim współpracowaliśmy, gdzie, przez jaki okres i co udało nam się osiągnąć. Jeżeli w twoim CV obok tytułu magistra, inżyniera bądź doktora nie ma podanych konkretnych działań, to jako przyszły pracownik nie jesteś atrakcyjnym towarem na rynku pracy.

Marlena Piskorz
Źródło: Uniwersytecki Portal Studencki

Słowa kluczowe: olsztyn absolwenci perspektywy praca studenci uwm uniwersytet warmińsko mazurski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Kiedy odbywają się egzaminy na studiach?

Każdy przedmiot na studiach trzeba zaliczyć. Dowiedz się, kiedy odbywają się egzaminy, jak zdobyć zaliczenie i czy można poprawiać oceny!

Kim jest promotor i jaka jest jego rola?

Praca dyplomowa nie napisze się sama, jednak pamiętajmy, że jest ktoś, kto powinien nas wspierać.

Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.