Sztuka
Bolesław Utkin. Kompozycje

Bolesław Utkin. Kompozycje

  • 2021-03-18, do 2021-04-18
  • w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie, Olsztyn

Opis

Wystawa w olsztyńskim BWA przypomina sylwetkę Bolesława Utkina, prezentując liczny zestaw jego malarskich prac kompozycyjnych. Obrazy tego ciekawego artysty, które będzie można obejrzeć w Galerii Sztuki BWA pochodzą z kolekcji prywatnych.

Bolesław Utkin urodził się w 1913 r. w Moskwie, zmarł w Warszawie w 1993 r. Zajmował się malarstwem sztalugowym, ściennym, projektowaniem i dekoracją wnętrz. Od roku 1914 związany był z Łodzią. Tu w 1932 r. ukończył Zawodową Szkołę Graficzną, gdzie poznał Władysława Strzemińskiego.  W latach 1945-1950 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie otrzymał w 1950 r. dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz kierowanym przez Ludwika Tyrowicza i Władysława Strzemińskiego. Współpracował z Katarzyną Kobro i Strzemińskim przy realizacji i ekspozycji ich prac, także przy tworzeniu sali neoplastycznej według projektu Strzemińskiego w Muzeum Sztuki w Łodzi.
 

Po studiach pracował jako nauczyciel rysunku, od roku 1955 zajmował się projektowaniem wnętrz, pisywał artykuły do czasopism artystycznych. Współpracował przy rekonstrukcji Sali Neoplastycznej autorstwa Strzemińskiego w Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 60., a także przy rekonstrukcji rzeźb Katarzyny Kobro w latach 70. XX wieku, zaprojektował też II salę neoplastyczną dla łódzkiego Muzeum Sztuki.

Artysta związany z awangardowym środowiskiem łódzkim. W swojej twórczości odwoływał się do tradycji konstruktywistycznej, wypracowanej przez Malewicza, Rodczenkę, Tatlina. Jego twórczość cechują rygor, zgeometryzowane formy, czyste barwy. Malował cykle obrazów: w latach 1930-1949 były to pejzaże, później kompozycje geometryczne, a także cykle zatytułowane Kości, Morze, Miasto.

Twórczość artysty prezentowana była m.in. w Warszawie (Galeria Zachęta, 1978) oraz w Łodzi (BWA, 1983). Liczne jego prace znajdują się w Muzeum Sztuki w Łodzi. O swoim malarstwie tak mówił w jednym z wywiadów (Dziennik Łódzki z 5.01.1989): „Koncepcję czerpię zarówno ze świata techniki i geometrii jak i z natury dostarczającej bogactwo i różnorodność zjawisk. Nawiązuję do dwóch równoległych tendencji w sztuce: geometryzowania kształtów oraz stosowania linii płynnej, biologicznej...”.

czas trwania wystawy: 18.03. - 18.04.2021 | sala kameralna

* W związku z panująca sytuacją otwarcie wystawy, które odbędzie się 18 marca (czwartek), dostępne będzie dla naszych gości w wersji online o 18:00 na naszym Facebooku oraz kanale YouTube. O możliwości zwiedzania wystawy będziemy informować Państwa na bieżąco.Ostatnio dodane
Wrocław, lato 1982, fot. Chris Niedenthal
Kim jest kobieta ze słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala? [Aktualizacja: Już to wiemy!]

Muzeum Architektury we Wrocławiu szukało kobiety ze zdjęcia z 1982 roku.

plakat Polski Fiat 1934
Jak plakat reklamowy Polskiego Fiata stał się dziełem sztuki?

Co można odczytać z plakatu, który namalował Wojciech Kossak?

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.