Sztuka
Ewa Pohlke. Psalmy

Ewa Pohlke. Psalmy

  • 2023-08-18, , godzina 18:00, do 2023-09-24
  • Galeria Sztuki BWA w Olsztynie, al. Marsz. J. Piłsudskiego 38, Olsztyn

Opis

Biblia była i jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla artystów na całym świecie.

Uniwersalne, ponadczasowe historie ludzkich losów, porażek i zwycięstw, trudnych, dramatycznych decyzji i dylematów moralnych, stały się treścią wielu wybitnych dzieł literackich, muzycznych i plastycznych.

Tysiące lat nie zmieniły ludzkiej natury. Przeżywamy te same emocje i uczucia. Odczuwamy smutek, poczucie winy, tęsknotę, lęk, zagubienie, odrzucenie, samotność, wdzięczność, radość i gniew. Szukamy Boga i odrzucamy go. Dziękujemy za życie i przeklinamy je. Nasze życie to często żmudna, wyboista wędrówka do ,,ziemi obiecanej’’ i poszukiwanie ŚWIATŁA w ciemności. Niedoskonali i słabi, chcemy jednak wierzyć w sens życia. Czujemy odwieczną tęsknotę za bezwarunkową MIŁOŚCIĄ, za zwycięstwem DOBRA, za POKOJEM i spokojem.

Od wielu lat w swojej twórczości powracam do tematyki biblijnej, a szczególnie do psalmów. Poetyckie piękno tekstów, ich głębia, rytmiczne frazy i metafory inspirują mnie do tworzenia barwnych, abstrakcyjnych obrazów o życiu człowieka, o relacji z Bogiem i światem, o egzystencji pomiędzy sferą sacrum a profanum.

„PSALMY”, które zaprezentuję na wystawie, to cykl kilkudziesięciu obrazów i obiektów, wykonanych techniką mieszaną (malarstwo, rysunek, grafika, haft) na płótnie, kartonie, papierze czerpanym i drewnianych płytach. Oprócz tradycyjnych farb, używam naturalne pigmenty (popiół, piasek, sproszkowana cegła) i materiały: papier roślinny, włókno, jedwab, len.

Równie ważny jest dla mnie sam proces twórczy, jak skończone dzieło, więc tworzenie moich malarskich, „Psalmów” traktuję jako swego rodzaju medytację, modlitwę o POKÓJ i afirmację ŻYCIA.

- Ewa Pohlke

Ewa Pohlke urodziła się w Kętrzynie. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych oraz na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki. Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych m.in.: Olsztyn, Warszawa, Kraków, Syców, Tykocin, Królewiec, Berlin, Lipsk, Norymberga, Dusseldorf, Wilno, Kowno itd. Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą: Litwa, Białoruś, Rosja, Ukraina, Czechy, Belgia, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Hiszpania, Armenia, Izrael, Japonia, Afryka Południowa. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie.

Organizatorka wystaw, projektów artystycznych, plenerów oraz warsztatów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Działa aktywnie w Stowarzyszeniu Wspólnota Kulturowa Borussia w Olsztynie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, ilustracją, tkaniną eksperymentalną i fotografią.

W 2008 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyna za upowszechnianie i ochronę dziedzictwa kultury, natomiast w 2009 była stypendystką Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W 2010 zdobyła Nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie kultury.

Polecamy
Ostatnio dodane
Markowy Festiwal zaprasza do Świnoujścia [PROGRAM]

Już po raz trzeci do Świnoujścia na Markowy Festiwal zjedzie plejada gwiazd.

sztuka jako narzędzie nauki języka
Maluj słowami, wyrażaj językiem: sztuka jako narzędzie nauki języka

Język i sztuka mogą wzajemnie się uzupełniać i pomagać w procesie uczenia się.