Sztuka
Jakub Słomkowski: "Świt ludzkości"

Jakub Słomkowski: "Świt ludzkości"

  • 2015-11-26, do 2015-12-13
  • BWA Galeria Sztuki w Olsztynie, al. Marsz. J. Piłsudskiego 38, Olsztyn

Opis

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystawy „Świt ludzkości” Jakuba Słomkowskiego, który odbędzie się 26 listopada (czwartek), o godz. 18:00 w siedzibie galerii ul. Piłsudskiego 38, Olsztyn.

Jakub Słomkowski – urodzony w 1982 r. w Warszawie. Malarz, performer, poeta. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swoich działaniach artystycznych posługuje się wieloma mediami. Oprócz malarstwa, interesuje się także dźwiękiem i performancem. Bada wielość przekazów w zależności od medium i wyobrażeń wizualnych. Szuka odpowiedzi na to, w jakim stopniu obraz, a w jakim czyste ludzkie działania, są w stanie dotrzeć do odbiorcy. Jest członkiem Stowarzyszenia Nie z Tej Bajki, działającego na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego oraz jednym z założycieli Fundacji Dzianina.

Pomysłodawca i organizator akcji „Kolacja Na Hucie”. Zdobywca pierwszej nagrody w konkursie na logo Roku Zbigniewa Herberta. Jego praca „Program Music Box” została doceniona w 2009 roku przez jury konkursu Samsung Art Master, w którym zdobył drugie miejsce. Od tamtej pory Słomkowski do większości swoich działań angażuje dźwięk, współpracując z takimi artystami jak Loic Bertrand czy Jakub Dykiert. Wraz z Krzysztofem Hermanem oraz Maciejem Łepkowskim, jako kolektyw Parque-no, eksploruje tematykę szeroko rozumianej przestrzeni.
Od 2010 roku tworzy muzykę do spektakli Izy Szostak. Współpracuje także z kuratorką, Kariną Dzieweczyńską oraz scenografem i architektem, Łukaszem Kwietniewskim. Założyciel zespołu KUBATWICEIMPROVISE oraz trio JAN KOMOROV.

Wystawa „Świt ludzkości” Jakuba Słomkowskiego to balansowanie między tym, co prehistoryczne i pierwotne a tym, co nas czeka w dalekiej przyszłości. Motyw kojarzenia i dwuznaczności jest tu nie tylko silnie wyeksponowany, ale wręcz namacalny. Świt ludzkości jest zarazem Zmierzchem Ludzkości. Widz zostaje zaproszony do eksploracji przestrzeni, a punktem wyjściowym dla jego wyprawy jest kilka historycznych faktów. Podróż między przeszłością a przyszłością stanowi swoiste „przekraczanie granic”, które w kontekście najnowszych wydarzeń w Europie, jest zarazem fascynujące i przerażające. Zakwestionowanie całego, znanego nam dotąd „porządku”, artysta wzbogacił o charakterystyczny w jego twórczości motyw Świętego Animala, rozumianego jako pierwotna siła zrodzona z praw natury. Całości wystawy dopełni wyjątkowa oprawa muzyczna, pełniąca zarazem rolę przewodnika. Za scenografię odpowiada Łukasz Kwietniewski.

Mapa

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.