Sztuka
Maja Baranowska. UWAŻNIEJ

Maja Baranowska. UWAŻNIEJ

  • 2021-06-10, do 2021-07-04
  • BWA Galeria Sztuki w Olsztynie, Olsztyn

Opis

Maja Baranowska. UWAŻNIEJ

czas trwania wystawy: 10.06 – 4.07.2021 | sala kameralna
organizator: BWA Galeria Sztuki w Olsztynie, www.bwa.olsztyn.pl

W związku z panująca sytuacją otwarcie wystawy, które odbędzie się 10 czerwca (czwartek), dostępne będzie dla naszych gości w wersji online o 18:00 na naszym Facebooku oraz kanale YouTube.

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od piątku – 11.06.2021 r.

Prace graficzne stworzone przeze mnie w latach 2019-2021, z cyklu „Uważniej” są wynikiem obserwacji linii papilarnych, będących oczywistym znakiem identyfikującym tożsamość ludzką. Odciski dłoni i palców stały się moim subiektywnym przekazem, zaznaczeniem obecności w świecie, ale i swoistym sposobem zatrzymania tak chwili, jak i przeżycia zmysłowego związanego z dotykiem. Odciśnięcie dłoni jest dla mnie najprostszą, łatwo czytelną i osobistą formą ekspresji – trwałym śladem obecności. Faktura dłoni i faktura materiału, moment zetknięcia dwóch form i efekt owego połączenia – odcisk.

Współistnienie zależne zewnętrzności i tego co wewnętrzne, znamienia fizycznej obecności i ekspresji własnego ja. Połączenie pierwiastka materialnego i duchowego w obrazie. Powiększony odcisk dłoni – skala makro przedstawia mój własny mikrokosmos, zanurzony w makrokosmosie otaczającej mnie rzeczywistości. Życie pędzi nieubłaganie przynosząc nierzadko poczucie bezsilności wobec mechanizmów zewnętrznych – dobrze jest wtedy zatrzymać się na moment, dostrzec to, co ważne. Uważniej przyjrzeć się, choćby własnym dłoniom i dostrzec ich piękno.

Każdy człowiek jest sam w sobie wyjątkowy i niepowtarzalny, tak samo jak niepowtarzalne są linie papilarne i osobiste przeżycia zmysłowe odbiorców, interpretujących moje grafiki. / Maja Baranowska

Maja Baranowska urodziła się w Olsztynie w 1962 r. W 1989 r. ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, otrzymując dyplom z wyróżnieniem w pracowni serigrafii prof. Bohdana Przybylińskiego. Kwalifikacje I stopnia uzyskała w 1998 r. w ASP w Warszawie. Stopień doktora habilitowanego sztuki uzyskała na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku w 2013 r. Autorka wielu wystaw indywidualnych, brała udział w wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą m.in. w USA, Danii, Francji, Rosji. Laureatka szeregu nagród i wyróżnień. Zajmuje się grafiką warsztatową - techniką wklęsłodruku, wypukłodruku, druku atramentowego.

fot. materiały organizatora

Ostatnio dodane
BoÅźna Wydrowska
Artystyczna Podróż Hestii - znamy laureatki 19. i 20. edycji konkursu

Sprawdźcie, do kog trafiły nagrody z dwóch edycji!

Szał uniesień
"Szał uniesień" Władysława Podkowińskiego - znany obraz, za którym kryje się skandal

Widzieli go prawie wszyscy - czy to na stronach szkolnego podręcznika, czy na koszulce z popularnej sieciówki.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.