Sztuka
Tadeusz Burniewicz. Drzewostan

Tadeusz Burniewicz. Drzewostan

  • 2023-10-27, , godzina 18:00, do 2023-11-26
  • Galeria Sztuki BWA w Olsztynie, al. Marsz. J. Piłsudskiego 38, Olsztyn

Opis

Tadeusz Burniewicz, to niezwykle istotna i ceniona postać na artystycznej mapie naszego regionu, czego potwierdzenie stanowi ta wystawa, będąca uhonorowaniem jego zwycięstwa w XII Olsztyńskim Biennale Sztuki – O Medal Prezydenta (2022).

Jako zdobywca Grand Prix artysta przedstawił dotąd nieznany szerszej publiczności obszar poszukiwań, tym samym obnażył bardzo osobisty wątek w twórczości oparty na własnych doświadczeniach, refleksji o życiu i przemijaniu, który materializuje się m.in. w pracach pt. „Moje drzewa”. Ten zespół stał się również przyczynkiem do dalszych poszukiwań nie tylko artystycznej formy, ale przede wszystkim sensu.

Tytułowy „drzewostan” w ujęciu Tadeusza Burniewicza, to tak naprawdę dwa słowa: „drzewo” – od którego wszystko się zaczyna, to ono na początku „ćwiczy” zręczność jego ręki – malarski warsztaty, po to, aby po prawie 50 latach mógł na nie spojrzeć inaczej, z inną wrażliwością oraz z poczuciem osiągnięcia pewnego „stanu” – wewnętrznej dojrzałości, aby to, co najbliższe, do tej pory pomijane, przelane zostało na papier.

Tadeusz Burniewicz urodził się w 1949 roku w Olsztynie. Dyplom z malarstwa otrzymał w 1973 roku w Pracowni Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Po studiach i trzech latach pracy na UMK wrócił do rodzinnego miasta. Przez kilka lat rysował i opracowywał graficznie wkładki „Młodzi piszą” do miesięcznika społeczno-kulturalnego „Warmia i Mazury”. Powstało wtedy kilkaset ilustracji. Ilustracja do opowiadania „Wesele” Edwarda Stachury spowodowała, że przez kilka następnych lat projektował okładki i ilustracje do jego książek.

W 1986 roku na wynajętej barce w Amsterdamie urządził pracownię malarską. Przez kilka lat brał udział w życiu artystycznym tego miasta i żył między Olsztynem a Amsterdamem. Kontynuował też współpracę z wydawnictwami jako projektant i ilustrator. W 1992 roku wrócił do Olsztyna, a w 1994 założył z synem Bartkiem studio grafiki komputerowej. Dzisiaj ma za sobą wiele wydawnictw i projektów zrealizowanych w różnych dziedzinach.

W 1988 roku otrzymał główną nagrodę w „Olsztyńskim Biennale Sztuki – O Medal Prezydenta” za zestaw prac malarskich, w 2012 roku został został laureatem Nagrody Prezydenta Olsztyna im. Hieronima Skurpskiego. W 2022 roku przyznano mu Grand Prix w Olsztyńskim Biennale Sztuki – O Medal Prezydenta"

 

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.