Premiery - Teatr

"Kopciuch" na Scenie u Sewruka

2008-11-06 11:21:15 | Olsztyn

 W sobotę 8 listopada będzie miała miejsce premiera „Kopciucha" - spektaklu dyplomowego studentów III roku Olsztyńskiego Studium Aktorskiego. Podstawę do scenariusza stanowi książka Janusza Głowackiego o tym samym tytule, za który zresztą pisarz zdobył uznanie krytyków na całym świecie.

Spektakl w reżyserii Krzysztofa Rościszewskiego traktuje o losach pensjonariuszek zakładu poprawczego, w których życie pewnego dnia wkrada się ekipa telewizyjna. Dziewczyny mają wystawić „Kopciuszka". Jednak poza umiejętnościami aktorskimi będą musiały wykazać się determinacją i gotowością do walki o zachowanie swojej prywatności, gdyż oko kamery z każdą chwilą stara się wychwycić dramatyzm ich losów. Jednak „Kopciuch" nie porusza wyłącznie kwestii okrucieństwa mediów i współczesnej pogoni za ludzką krzywdą, złem i patologią, jest w nim również pierwiastek bajki i związanych z nią marzeń.

Sobotnia premiera będzie drugą olsztyńską wersją „Kopciucha". Pierwsza, w reżyserii Janusza Kozłowskiego, została wystawiona w latach 80-tych. Jednak, jak tłumaczy reżyser, „Kopciuch" XXI wieku ma inny wymiar. Wcześniejsza inscenizacja miała bardziej polityczny wydźwięk, była odzwierciedleniem ówczesnej rzeczywistości. Problemy polityczne we współczesnej wersji są bardziej odległe. Do głosu dochodzą natomiast dylematy natury etycznej: rola środków masowego przekazu, ich ingerencja w prywatność, bezwzględne miażdżenie godności ludzkiej.

Reżyser nowej wersji „Kopciucha" wzorował się na uaktualnionym wydaniu książki. Głowacki idąc za przemianami politycznymi, jak i moralno-estetycznymi, na pierwotny tekst naniósł poprawki. Wymagało to m.in. konsultacji pisarza ze środowiskiem kryminalistów. Ze sceny więc będą padały ordynarne słowa. Jednak jak tłumaczy Rościszewski: Wulgaryzmy słyszę codziennie na ulicy, a scena nie jest rzeczą świętą.  

Realizatorzy spektaklu, zgodnie z praktykowaną przez olsztyński teatr ideą, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom studentów. W dniach 18-20 listopada ceny ulgowych biletów studenckich będą obniżone do 11 zł.

reżyseria: Krzysztof Rościszewski
scenografia: Ewa Strebejko
muzyka: Grzegorz Gromek
choreografia: Tatiana Asmołkowa

obsada: Mateusz Wydrzyk, Piotr Feliś, Leszek Spychała, Agnieszka Giza, Aleksandra Kolan, Agata Świerczyńska, Magdalena Żelaskiewicz, Paulina Fonferek, Michał Wulczyński,
ze specjalnym udziałem: Sary Szymczak i Dariusza Poleszaka

Natalia Ulatowska
(natalia.ulatowska@dlastudenta.pl)


Słowa kluczowe: kopciuch olsztyn premiera olsztyńskie studium aktorskie premiera spektakl dyplomowy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Pięć dni z Åźycia Kopernika
"Pięć dni z życia Kopernika" Dariusza Bereskiego jako specjalny pokaz we Wrocławiu i w Toruniu [FOTO]

Twórca chce przybliżyć osobowość tego słynnego toruńskiego astronoma, pokazać jego dylematy i codzienne rozterki.

Otworzy się ziemia
Wrocławscy bezdomni na scenie w Teatrze Muzycznym Capitol [FOTO]

"Otworzy się ziemia" to spektakl pokazujący demontaż współczesnego człowieka.

Polecamy
Inteligenci spektakl
Agata Kulesza i Izabela Kuna w spektaklu "Inteligenci" w reżyserii Wojciecha Malajkata [FOTO]

SPEKTAKLOVE zaprasza na premierę! Zobaczcie zdjęcia z próby.

Zmierzch - świtem - spektakl Teatr Polski
Zbliża się premiera spektaklu "Zmierzch - świtem" w reżyserii Jana Szurmieja

Premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędzie się online już 29 i 30 grudnia 2020.

Polecamy
Ostatnio dodane
Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Pięć dni z Åźycia Kopernika
"Pięć dni z życia Kopernika" Dariusza Bereskiego jako specjalny pokaz we Wrocławiu i w Toruniu [FOTO]

Twórca chce przybliżyć osobowość tego słynnego toruńskiego astronoma, pokazać jego dylematy i codzienne rozterki.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.