Premiery - Teatr

"Kopciuch" na Scenie u Sewruka

2008-11-06 11:21:15 | Olsztyn

 W sobotę 8 listopada będzie miała miejsce premiera „Kopciucha" - spektaklu dyplomowego studentów III roku Olsztyńskiego Studium Aktorskiego. Podstawę do scenariusza stanowi książka Janusza Głowackiego o tym samym tytule, za który zresztą pisarz zdobył uznanie krytyków na całym świecie.

Spektakl w reżyserii Krzysztofa Rościszewskiego traktuje o losach pensjonariuszek zakładu poprawczego, w których życie pewnego dnia wkrada się ekipa telewizyjna. Dziewczyny mają wystawić „Kopciuszka". Jednak poza umiejętnościami aktorskimi będą musiały wykazać się determinacją i gotowością do walki o zachowanie swojej prywatności, gdyż oko kamery z każdą chwilą stara się wychwycić dramatyzm ich losów. Jednak „Kopciuch" nie porusza wyłącznie kwestii okrucieństwa mediów i współczesnej pogoni za ludzką krzywdą, złem i patologią, jest w nim również pierwiastek bajki i związanych z nią marzeń.

Sobotnia premiera będzie drugą olsztyńską wersją „Kopciucha". Pierwsza, w reżyserii Janusza Kozłowskiego, została wystawiona w latach 80-tych. Jednak, jak tłumaczy reżyser, „Kopciuch" XXI wieku ma inny wymiar. Wcześniejsza inscenizacja miała bardziej polityczny wydźwięk, była odzwierciedleniem ówczesnej rzeczywistości. Problemy polityczne we współczesnej wersji są bardziej odległe. Do głosu dochodzą natomiast dylematy natury etycznej: rola środków masowego przekazu, ich ingerencja w prywatność, bezwzględne miażdżenie godności ludzkiej.

Reżyser nowej wersji „Kopciucha" wzorował się na uaktualnionym wydaniu książki. Głowacki idąc za przemianami politycznymi, jak i moralno-estetycznymi, na pierwotny tekst naniósł poprawki. Wymagało to m.in. konsultacji pisarza ze środowiskiem kryminalistów. Ze sceny więc będą padały ordynarne słowa. Jednak jak tłumaczy Rościszewski: Wulgaryzmy słyszę codziennie na ulicy, a scena nie jest rzeczą świętą.  

Realizatorzy spektaklu, zgodnie z praktykowaną przez olsztyński teatr ideą, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom studentów. W dniach 18-20 listopada ceny ulgowych biletów studenckich będą obniżone do 11 zł.

reżyseria: Krzysztof Rościszewski
scenografia: Ewa Strebejko
muzyka: Grzegorz Gromek
choreografia: Tatiana Asmołkowa

obsada: Mateusz Wydrzyk, Piotr Feliś, Leszek Spychała, Agnieszka Giza, Aleksandra Kolan, Agata Świerczyńska, Magdalena Żelaskiewicz, Paulina Fonferek, Michał Wulczyński,
ze specjalnym udziałem: Sary Szymczak i Dariusza Poleszaka

Natalia Ulatowska
(natalia.ulatowska@dlastudenta.pl)


Słowa kluczowe: kopciuch olsztyn premiera olsztyńskie studium aktorskie premiera spektakl dyplomowy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Osy - spektakl
Dorociński, Boczarska i Chojnacki w spektaklu "Osy" w Och-Teatrze

To błyskotliwa, niezwykle przejmująca komedia o nietypowej strukturze.

Nikt nie jest doskonały
Spektakl "Nikt nie jest doskonały" w gwiazdorskiej obsadzie do zobaczenia w Toruniu

To komedia, która bawi, śmieszy i nigdy się nie starzeje.

teatr online - Spiskowcy
Kultura Na Widoku: spektakle teatralne za darmo w sieci [WIDEO]

W projekcie Kulturze Na Widoku znajdziemy bogaty wybór spektakli, które można już bezpłatnie i legalnie oglądać w sieci.

Polecamy
Premiera "Tramwaju" Krzysztofa Warlikowskiego
Premiera "Tramwaju" Krzysztofa Warlikowskiego

Polska premiera spektaklu "Tramwaj", będącego wspólną produkcją Odeon-Theatre de l'Europe i Nowego Teatru odbędzie się 12 kwietnia jako inauguracja 30. Warszawskich Spotkań Teatralnych.

"Lemoniadowy Joe" - premiera w Olsztynie
"Lemoniadowy Joe" - premiera w Olsztynie Olsztyn

„Lemoniadowy Joe” to western o dużych dziewczynkach dla dużych dziewczynek.

Ostatnio dodane
Osy - spektakl
Dorociński, Boczarska i Chojnacki w spektaklu "Osy" w Och-Teatrze

To błyskotliwa, niezwykle przejmująca komedia o nietypowej strukturze.

Nikt nie jest doskonały
Spektakl "Nikt nie jest doskonały" w gwiazdorskiej obsadzie do zobaczenia w Toruniu

To komedia, która bawi, śmieszy i nigdy się nie starzeje.

Konkurs Ziaja