Teatr
Premiera nowego spektaklu - "Kopciuch"

Premiera nowego spektaklu - "Kopciuch"

Opis

Reżyseria: Krzysztof Rościszewski

Występują:
Mateusz Wądrzyk /Studium Aktorskie/ - Inspektor
Piotr Feliś /Studium Aktorskie/ - Dyrektor
Leszek Spychała /Studium Aktorskie/ - Zastępca
Agnieszka Giza /Studium Aktorskie/ - Kopciuszek
Aleksandra Kolan /Studium Aktorskie/ - Książę
Agata Świerczyńska /Studium Aktorskie/ - Dobra Wróżka
Magdalena Żelazkiewicz /Studium Aktorskie/ - Ojciec
Paulina Fonferek /Studium Aktorskie/ - Zła Siostra
Michał Wulczyński /Studium Aktorskie/ - Reżyser
Sara Szymczak - Macocha /ze specjalnym udziałem/
Dariusz Poleszak - Operator /ze specjalnym udziałem/


Realizacja:
scenografia: Ewa Strebejko
muzyka: Grzegorz Gromek
choreografia: Tatiana Asmołkowa
asystent reżysera: Sara Szymczak
realizacja świateł: Janusz Pacewicz
realizacja dźwięku: Ryszard Grabek

Spektakl dyplomowy Studentów III roku Studium Teatralnego im. Aleksandra Sewruka

 

To opowieść o dramatycznych losach młodych dziewczyn zamkniętych w poprawczaku. W ich świat wkracza reżyser i ekipa filmowa, która kręci film z ich udziałem. Pensjonariuszki stają się kilkudniowymi bohaterkami, bo wystawiają bajkę o Kopciuszku. Każda z nich zresztą, jak Kopciuszek, marzy o wyrwaniu się z tego miejsca, ale życie jest brutalniejsze niż okrutne siostry w baśni braci Grimm.
To właśnie „Kopciuch" przyniósł Głowackiemu światowy rozgłos. Po premierze w Londynie w 1981 roku odczytywano sztukę jako metaforę systemu totalitarnego, skierowaną przeciwko ustrojowi. W uwspółcześnionej wersji tekstu autor większy nacisk położył na brutalne poszukiwanie sensacji przez media.
Tym tropem idzie również Krzysztof Rościszewski realizując spektakl z udziałem studentów i aktorów. Media w jego przedstawieniu będą drapieżne i zaangażowane, ale w poszukiwanie ludzkich łez i rozpaczy. Nie zainteresują się działalnością artystyczną pensjonariuszek, ale ich tragicznym losem. Tytułowa bohaterka podejmie jednak próbę obrony swojej prywatności przed oczami dziennikarzy i obiektywem kamery. Krzysztof Rościszewski podkreśla, że będzie to nie tylko walka o prawo do intymności, ale i walka o godność, a ten temat jest bliski każdemu człowiekowi.

 


Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.